Na jezírku ve Škodalandu skončila koupací sezóna

Letošní sezóna nebyla pro jezírko v multifunkčním areálu Škodaland na břehu borské přehrady přes veškerou snahu úspěšná. Kvůli cerkáriím zde začala o dost později a nepodaří se ji ani prodloužit, ačkoliv počasí v začátku září by k tomu bylo příznivé. Voda je nyní sice zdravotně nezávadná, ale značně zakalená.

„Aktuálně je voda v jezírku zelená, a to vlivem mikroskopických zelených řas. Na rozdíl od sinic jsou zelené řady zcela neškodné. Nicméně náročnější částí koupající se veřejnosti je tento zelený vegetační zákal vnímán negativně a od koupání může odrazovat,“ uvádí hydrobiolog Jindřich Duras. Dodává, že průhlednost vody v jezírku je přitom jeden metr, zatímco v trvale využívaných koupacích místech, jako je Třemošenský a Senecký rybník, je nyní průhlednost vody rovněž kvůli vegetačnímu zákalu mikroskopických řas v úrovni 80 až 90 centimetrů.

Jezírko Škodaland je provozováno jako biotop, takže zásah například nachlórováním nepřipadá v úvahu, zničil by celý systém filtrace vody. „Koupací lokality založené na přírodních procesech a přírodních rovnováhách mají vždy snahu se vymknout kontrole a narušit naši představu ideální křišťálové vody. A tak je tomu i v tomto případě. Základní opatření ke zlepšení jako je například posílení filtrace, sice už byla přijata, ale několik dní bude ještě trvat, než se projeví,“ vysvětluje Duras.

Z tohoto důvodu jsme se rozhodli koupací sezónu pro letošní rok ukončit. Nejedná se o předčasné uzavření, běžně zde končí sezóna s posledním prázdninovým dnem. Odborníci dále pracují na tom, aby se biotopu dařilo v příštím roce lépe.

Webkamera Škodalandu

Webkamera spustit webkameru

Provozní doba areálu

Hlavní sezóna

(duben – září)
denně: 8:00 – 22:00


Mimo sezónu

(říjen a březen)
denně: 10:00 – 20:00 (listopad - únor)
denně: 10:00 – 18:00

Provozní doba jezírka

denně: 10:00 – 20:00 (pouze v hlavní sezóně)


Děkujeme našim partnerům

Škoda Omexom 

webdesign: SITMP